Esteetön kohde, Aktiviteetti

Naantalin Vanhakaupunki

Ihmisiä kävelemässä kesäpäivänä Naantalin Vanhassakaupungissa.

Naantalin Vanhakaupunki

“Nyt me lopetamme tämän kaupunkien palamisen ja rakennamme kaupunkiin suuren kadun. Se tulee tähän ja sen nimi on Isokatu, se on näin leveä ja paloturvallinen, ja teillä on kolme päivää aikaa purkaa talonne ja siirtää ne minne haluatte, mutta katu tulee tähän”.

Kenraalikuvernööri Pietari Brahe 1600-luvun Naantalissa

Seikkaile Vanhankaupungin kapeilla kujilla

Tule lumoutumaan Vanhankaupungin kauneudesta ja ainutlaatuisesta tunnelmasta! Vanhastakaupungista löytyy kahviloita, ravintoloita, Naantalin museo sekä pieniä putiikkeja. Kapeilla kaduilla historian havinan voi tuntea kaikin aistein. Vanhoilla puurakennuksilla onkin oma merkittävä roolinsa Naantalin historiassa.

Mannerheiminkatu on Naantalin Vanhankaupungin pääkatu, joka halkoo värikästä puutalokaupunginosaa. Tämän vierassatamasta lähtevän kävelykadun varrelta löydät muun muassa:

Suosittelemme jatkamaan matkaasi Rakkaudenpolulle ja Kuparivuoren kallioille – perillä odottaa yksi upeimmista näköalapaikoista Naantalissa!

Tiesitkö, että Vanhankaupungin taloilla on nimet?

Hattu, Isokarhu, Jeremias, Pusa, Humppi, Tymppi… Vanhankaupungin kaikilla taloilla on omat nimensä, joka on useimmiten peruja sen rakennuttaneelta porvarilta. Useita nykypäivänä nähtävistä nimistä esiintyy jo 1500-1700 -lukujen luetteloissa. Itse rakennuksista vanhimmat ovat peräisin 1700-luvulta ja moni on saanut nykyisen asunsa 1800-luvulla. Vuonna 1810 määrättiin, että jokaisen talon portin päällä piti olla talon nimi ja osa näistä kilvistä on edelleenkin näkyvissä.

Naantalin Vanhassakaupungissa sijaitseva vanha puurakennus, jossa on valkoinen kyltti, jossa lukee talon nimi "Drälli".

Vahva Paroni

Drälli on kaksikerroksinen asuinrakennus 1700-luvulta. Tämä talo on mahdollisesti yksi kaupungin vanhimmista kaupparakennuksista. Huomattava kauppias Anders Packalen omisti Drällin 1800-luvun puolivälissä ja samoihin aikoihin talossa vietti myös viimeisiä elinvuosiaan niin kutsuttu Vahva Paroni ja Pohjolan Herkuleenakin tunnettu vapaaherra Otto Fleming. Tämä maamme värikkäimpiin hahmoihin kuulunut mies oli kuuluisan Flemingin suvun hurjapäinen jälkeläinen, seikkailijasoturi ja kapinallinen, Lontoon Towerin vanki sekä ensimmäinen suomalaisnyrkkeilijä.

Vahva paroni oli tunnettu riitapukari, joka istui muutamia kertoja myös vankilassa. Elantonsa hän ansaitsi milloin seikkailijana, merirosvona tai kaapparina. Loppuelämänsä hän asui köyhänä sisarenpojan maksaman vähäisen eläkkeen turvin. Legenda kertoo, että temperamenttinen vapaaherra saattoi kimpaantua naapureilleen milloin mistäkin syystä. Kerran hän jopa suutahtaessaan oli napannut silinterin häntä ärsyttäneen herran päästä, nostanut Drällin talonkulman perustuksiltaan ylös, iskenyt silinterin sen alle ja laskenut kulman takaisin alas. Silinterihattu lienee edelleenkin talon perustuksien alla.

Naantalin Vanhakaupunki ja sen värikkäät, vanhat puutalot.

Naantalin vanhakaupunki
Mannerheiminkatu, 21100 Naantali