Siirry sisältöön
  Kristoffer-sali, Opintie 2

Suomen suurin runokiertue, Heli Laaksosen Ilonhilaaja on kiertänyt maata Ilomantsista Raumalle ja Vaasaan. Useat esityksistä tulivat loppuun myydyiksi, ja mm. Turun kaupunginteatterin iso sali täyttyi. Siksi esitykset jatkuvat – toki uusin maustein.

Laaksonen hilaa lavalle seitsemän värikästä kapsäkkiä ja nostaa niistä isoja teemoja elämänmenosta, ihmissuhteista, luonnonihmeistä. Ilonhilaaja muistuttaa kuulijaansa, että myös iloja vielä on. Illassa vuorottelevat vitsikkäät sattumukset, mietteliäät runot, hauskat sanailut ja riipaisevat muistot. Puoleentoista tuntiin mahtuu kolmen tunnin jutut, kun käyttökielenä on konstailematon lounaismurre, lyhkäne suami.

Ilonhilaaja-esitys palaa lavalle hieman uusiutuneena, sillä uutta tekstiäkin on tullut. Laaksosen kirjasyksyn kirkastaa odotettu kaunotietoluontokirja Valos (Otava, syyskuu 2026), hilpeyttä ja hellyyttä herättävä luontokirja. Jo pitkään loppuunmyytynä ollut, Kirsi Kunnas -runouspalkinnolla palkittu runokokoelma Aurinko. Porkkana. Vesi. on saanut uuden, täydennetyn painoksen. Mukana kiertävää kirjamyyntitiskiä värittää myös kuvittaja Elina Warstan kanssa tehty värirunokirja Ilone (Orava-kirjat 2025).