Naantalissa vesistö ei ole koskaan kaukana, ja kaunista saaristoluontoa voi lähteä ihastelemaan erimittaisille luontopoluille. Naantalista löytyy erilaisia luontopolkuja ja -reittejä läheltä ja kauempaa saaristosta asti. Tutustu lisää reitteihin alla!
Aurinkopolku kulkee Naantalin Kylpylästä Rantaraittia pitkin aina Vanhankaupungin sydämeen ja Rantakadun alkuun asti.
Reitin pituus on n. 1,8 km.
Meren rannan tuntumassa polveilevalla reitillä pääset ihastelemaan kauniita merellisiä maisemia. Aurinkopolun varrella on kahdeksan opastaulua, joista saa tietoa Naantalin historiasta tekstein ja kuvin.
Voit jatkaa matkaasi Rakkaudenpolkua pitkin Kuparivuoren kallioille, josta on huikea näköala Naantalin lahdelle! Matkaa kertyy noin 500 metriä / suunta.
Etäisyys Vanhastakaupungista noin 32 km. Reitin varrella on myös yksi lossimatka.
Reitin pituus noin 2 km.
Karhuvuorella on näkötorni. Alkuperäinen ilmavalvontatorni rakennettiin 1938 neuvostoliittolaislentokoneiden havaitsemista varten. Karhuvuorelta löytyy myös komea kalliohakkaus.